Jakiś czas temu postanowiłam zająć się czymś nowym. Nie miałam pojęcia, co miałoby to być. Przeszukiwałam więc Internet i zupełnie przypadkiem natknęłam się na string art. Od razu poczułam, że to może być to i postanowiłam zrobić pierwszy obrazek. Szybko okazało się, że to wcale nie jest takie proste. Czekało na mnie wiele problemów, których sobie nie uświadamiałam, zaczynając pracę. Ale po kolei.
String art, czyli kolorowe obrazy z nici to prosta i dająca zaskakujące efekty technika. Cała sztuka polega na umiejętnym wbiciu gwoździ w deskę i nawlekaniu kolorowych nici między nimi tak, aby utworzyły obraz.
Sztuki „malowania” nićmi może nauczyć się każdy. String art szczególnie poleca się osobom, które lubią majsterkować i tworzyć.
Samo zaplatanie to jest typowo manualne zajęcie. Ja bardzo lubię takie rzeczy, więc dla mnie to jest strzał w dziesiątkę.
KROK 1- Zgromadź niezbędne rzeczy
Zanim rozpoczniesz tworzenie pierwszego obrazu, zgromadź niezbędne akcesoria:
- młotek
- gwoździe ocynkowane
- deska (sosnowa, sklejka)
- papier ścierny
- farba do drewna lub bejca
- pędzel lub wałek
- nici, kordonek lub wełna
- taśma klejąca
- wydruk z obrazkiem
- kombinerki lub szczypce
- nożyczki
- rurka po długopisie


KROK 2 – Przygotuj deskę lub drewno
Możesz wykorzystać jakiś nieduży kawałek drewna lub kupić deskę sosnową i uciąć ją na pożądany wymiar obrazka. Deskę taką musisz wyszlifować papierem, ściernym, aby była gładka i nie miała ostrych krawędzi. Następnie pomaluj deskę na wybrany przez ciebie kolor. Możesz użyć farby wodnej np. bejcy lub innej farby do drewna. Przygotowanie drewna jest o tyle ważne, że jego jakość zadecyduje o estetyce obrazka.


KROK 3 – Przygotuj rysunek
Możesz znaleźć coś w sieci, wykorzystać do tego własne zdjęcie, zaprojektować kształt w dowolnym programie graficznym albo samodzielnie wykonać szkic. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Następnie nanieś na nim punkty, w które będziesz wbijał gwoździe. Najczęściej odległość pomiędzy gwoździami to 6-10 milimetrów. Na koniec przyklej obrazek taśmą klejącą do przygotowanego wcześniej drewna.

KROK 4 – Wbijanie gwoździ
Na tym etapie ty i twoi sąsiedzi będziecie mieli siebie dość 😊. Bo jak ominąć problem hałasu, kiedy trzeba wbić w deskę od 300 do 1000 gwoździ, lub nawet więcej. Dobrze byłoby, byś podłożył pod deskę jakieś niwelujące hałas płótno. Bądź miłościwy dla sąsiadów 😊.
No i drugi mało przyjemny aspekt tego etapu pracy, a mianowicie trafianie młotkiem w palec ☹ i krzywe wbijanie gwoździ. Jeśli nie masz wprawy, to będzie to etap stresujący, ale wierz mi, trening czyni mistrza. Można też użyć uchwytu do wbijania gwoździ. Ja kupiłam takowy w sklepie Pana Błażeja. Okazał się strzałem w dziesiątkę z dwóch powodów. Po pierwsze wbijałam gwoździe prościej, no i na jednakową głębokość, co również jest istotne.
Gwoździe wbite. Możesz już pozbyć się zbędnej kartki.

KROK 5 – Zaplatanie nici
Ten etap podobnie jak wbijanie gwoździ, może być dość czasochłonny.
Jeśli dotarłeś do tego etapu, to jesteś wytrwały i teraz czeka cię ta najfajniejsza część pracy. Możesz puścić wodze fantazji i bawić się kolorami. Wystarczy, że zawiążesz nić do pierwszego gwoździa- zrób dwa supełki i możesz „malować” swój obraz.
Możesz prowadzić nić na kilka sposobów.
- Możesz zaplatać nić tak, by tworzyła jedynie kontur.
- Możesz wypełnić przestrzeń wewnątrz konturu i dodać kontur.
- Możesz pokryć nićmi tło obrazka i kontur, a pozostałą część pozostawić pustą.
- Jeszcze inną techniką prowadzenia nici jest mandala
Wybór należy do ciebie.
KROK 6 – Wykończenie
Gdy obraz jest gotowy, pozostało ci jeszcze zamontować uchwyt do powieszenia obrazka na ścianie.
Dotarłeś do końca. Możesz być z siebie dumny. 😊

