Na zdrowie

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie Dobre są, ale
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!

/Jan Kochanowski/

Jan Kochanowski pisząc fraszkę “Na zdrowie” we wspaniały sposób pokazał nam, jak wielką wartość powinno mieć dla nas zdrowie. Każdy kto kiedykolwiek chorował na coś poważnego, docenia wartość zdrowia.

Według WHO zdrowie to stan pełnego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i socjalnego, a więc stan, w którym budowa i czynności wszystkich tkanek i narządów są nie tylko prawidłowe, ale zapewniają również wewnętrzną równowagę i zdolność przystosowania do otaczających warunków- również społecznych.

Czym jest zdrowie? Czy zdrowie jest tylko brakiem choroby?

Otóż nie. Zdrowie to stan równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym a zdrowiem psychicznym oraz zdrowiem duchowym. Jeśli któryś z powyższych elementów będzie zaburzony, to nie będziemy czuć się zdrowo. Zdrowie nie jest także brakiem cierpienia i bólu fizycznego, ale stanem, w którym możemy bez przeszkód cieszyć się i korzystać z życia. To oznacza, że dobry stan psychiczny i ciepło oraz życzliwość otaczających nas ludzi może obniżyć poziom odczuwania już istniejącej choroby. Z drugiej zaś strony, problemy psychiczne i samotność mogą spowodować, że ktoś będzie czuł się chory, mimo że jego ciało będzie w dobrej kondycji. Pojęcie zdrowia jest też wysoce subiektywne, bo ktoś może czuć się dobrze, ale równocześnie mieć schorzenia, o których nawet nie ma pojęcia. Tak więc zdrowie, jakkolwiek je pojmujemy, zapewnia nam ogólne zadowolenie z codzienności.

Myślę, że wszystkim znane jest powiedzenie: W zdrowym ciele zdrowy duch. Oznacza ono nie mniej nie więcej jak fakt, że jeśli zapewnimy ciału równowagę, to mamy szansę uzyskać również zdrowie psychiczne. Dobry stan ciała to stały i wysoki poziom energii, równowaga emocjonalna, jasność umysłu, odporność na choroby, umiejętność obrony przed złym wpływem środowiska naturalnego, co w rezultacie prowadzi do spowolnienia procesu starzenia i długiego życia.

Czy zdrowie jest ważne?

Odpowiedź jest prosta – bo wpływa ono niemal na wszystkie sfery naszego życia. Społecznego, rodzinnego, zawodowego, emocjonalnego, seksualnego i wszystkich innych jego aspektów.

Rodzaje zdrowia

Na pojęcie zdrowia składa się z kilku elementów. Mamy zdrowie:

  1. fizyczne – czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu
  2. psychiczne
  3. społeczne – to prawidłowe funkcjonowanie w środowisku społecznym, czyli zdolność człowieka do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi czy zwierzętami.
  4. duchowe – nazywane często wewnętrznym spokojem. Osiągnąć je możemy praktykując wiarę w siłę wyższą jakkolwiek ją pojmujemy. Może to być zbiór praktyk religijnych, zasad moralnych i zachowań prowadzących do osiągnięcia spokoju i równowagi.

Zdrowie psychiczne możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach:

  • zdrowie emocjonalne – to prawidłowe rozpoznawanie i zarządzanie swoimi emocjami. Niestety we współczesnym świecie ten typ zdrowia psychicznego jest mocno zaburzony. Umiejętność panowania nad agresją, złością, zazdrością, egocentryzmem czy egoizmem jest coraz bardziej zatracana. Człowiek zdrowy emocjonalnie potrafi rozpoznawać i nazywać emocje oraz w zdrowy sposób nad nimi panować. Robi to zgodnie z zasadami i normami społecznymi. Zdrowie psychiczne wiąże się również z umiejętnością radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem czy depresją.
  • zdrowie umysłowe – to poprawna zdolność do logicznego i jasnego myślenia. Zdrowie umysłowe wiąże się z poprawnością działania układu nerwowego.

Od czego zależy zdrowie?

Na zdrowie wpływa kilka czynników:

  • uwarunkowania biologiczne,
  • warunki środowiskowe,
  • styl życia,
  • opieka zdrowotna

 Okazuje się, że posiadając silne ciało z racji genów, ale żyjąc w niesprzyjających warunkach tzn. zatrutym środowisku, pracując ponad siły i prowadząc niehigieniczny tryb życia oraz nieprawidłowo się odżywiając utracimy nasze zdrowie. Z innej strony patrząc, osoba o słabym ciele może zachować dłużej siły witalne i prowadzić szczęśliwe życie, jeśli będzie żyła w czystym środowisku, dbała o kondycję fizyczną i prawidłowo się odżywiała. Bardzo ważne jest również, aby dbać o profilaktykę zdrowotną, czyli zapobiegać chorobom i leczyć je w początkowym ich stadium.

Jak więc zapewnić ciału zdrowie?

Ważnym elementem zapewniającym nam zdrowe ciało jest zdrowa zbilansowana dieta a także zdrowy tryb życia, odpowiednia ilości snu oraz ruchu. Niestety, pomimo tego, że wszyscy wiemy o tym, jak dbać o zdrowie, większość żyje w sposób zdecydowanie przeciwny. Ogrom ludzi pali papierosy, pije ponad miarę alkohol, zażywa narkotyki, pije duże ilości kawy, napojów gazowanych, energy drinków, żywi się żywnością wysoce przetworzoną lub wręcz fast foodami. Spora część społeczeństwa spędza większość swojego wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem, śpi mało i nieregularnie. To wszystko w połączeniu z przepracowaniem i trwaniem w stanie permanentnego stresu prowadzi do utraty zdrowia, otyłości i wielu poważnych chorób z rakiem włącznie.

Promujmy zdrowie i zdrowy styl życia.

Jest jednak światełko w tunelu. Modą staje się chodzenie na siłownię czy do fitness klubów, bieganie, joga, wegetarianizm czy witarianizm. Powoli zmienia się ludzkie myślenie. Jeśli więc pomożemy ciału dbając o nie, to ono odpłaci nam się zdrowiem i radością życia. Stopniowo, całe nasze ciało wraz z układem kostnym może być przebudowane, odnowione i wzmocnione.

Ruszajmy się więc więcej i chętniej. Jedzmy więcej świeżych warzyw i owoców a mniej mięsa, tłuszczu, cukru i przetworzonej martwej żywności. Bądźmy otwarci na innych i promujmy zdrowie i zdrowy styl życia. Spotykajmy się z przyjaciółmi i sprawiajmy sobie nawzajem małe przyjemności a będziemy zdrowsi i radośniejsi każdego dnia więcej i więcej. 

Nasze zdrowie jest w naszych rękach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *