Hipokrates o postach i leczeniu
„Pożywienie powinno być podawane o wiele rzadziej, jako że często pożytecznym jest zupełnie je zabrać, o ile pacjent może to znieść, póki siły choroby nie osiągną swej dojrzałości. Człowiek nosi w sobie lekarza; trzeba mu tylko pomóc wykonywać jego pracę. Jeśli ciało nie jest oczyszczone, im bardziej je karmimy, tym więcej szkody dozna. Kiedy pacjent jest karmiony zbyt bogato, karmiona jest także choroba. Pamiętajcie – wszelki nadmiar jest wbrew naturze.”

Definicja postu
Post to dobrowolne powstrzymanie się od całkowitego jedzenia lub od spożywania pewnych rodzajów pokarmów (np. mięsa, nabiału, słodyczy, tłuszczu, napojów słodzonych i gazowanych, pieczywa i makaronów, alkoholu) przez określony czas. Znane są posty lecznicze lub oczyszczające.
Post zaleca większość religii. Jest doskonały na poprawę sfery duchowej człowieka a także chroni przed chorobami i otyłością, a także wydłuża życie. Przyczyną wszystkich chorób jest przejadanie się oraz siedzący tryb życia. Zalegające resztki i inne substancje zatruwają organizm. Pojawienie się choroby jest procesem pozbywania się przez organizm tych nieczystości. W czasie postu nasze ciało przechodzi wielkie porządki. Zjada własną tkankę tłuszczową i wszelkie złogi przerabiając je na energię życiową.
Co daje post?
- post zmniejsza masę ciała
- poszczenie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
- post obniża ciśnienie tętnicze, poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL
- post łagodzi stany zapalne
- poszczenie zmienia poziom hormonów
- post przedłuża życie
- poszczenie nasila proces zwany autofagią
- post pomaga w zapobieganiu nowotworom
- poszczenie wpływa na mitochondria komórkowe utrzymując je w równowadze
- poszczenie poprawia funkcjonowanie mózgu
- poszczenie łagodzi także stany lękowe i depresję
- poszczenie poprawia pamięć
- post zwiększa wydzielanie ludzkiego hormonu wzrostu (HGH)
Przygotowanie do postu
Post należy dobrze zaplanować i przygotować nie tylko ciało, ale także umysł. Czas naszpikowany stresem i trudnymi sytuacjami życiowymi, nie jest dobry do przeprowadzania postu, szczególnie postów dłuższych niż 1-3 dni.
Jeszcze przed przejściem na post warto wykluczyć z diety niektóre grupy produktów. Nie należy jeść fast foodów i zapomnieć o używkach (alkohol, papierosy i kawa), a także słodyczach. Dodatkowo należy ograniczyć spożywanie nabiału, mięsa, a także produktów z niską zawartością błonnika. Przed rozpoczęciem postu bardzo ważne jest całkowite oczyszczenie jelit za pomocą lewatywy lub mieszanką oczyszczającą.
Mieszanka oczyszczająca
- 1 łyżeczka mielonego lnu
- 1 łyżeczka mielonego ostropestu
- 1 łyżeczka wiesiołka
- 1 łyżeczka pierzgi
- 1 łyżeczka kozieradki
Wszystkie składniki zalewamy szklanką letniej wody i odstawiamy na noc. Rano na czczo pijemy i jemy całą mieszankę. Po 20 minutach możemy zjeść śniadanie. Podstawowa kuracja mieszanką oczyszczającą trwa 3 tygodnie po czym następuje 7 dni przerwy.
Zadbaj o siebie podczas postu
Ponieważ podczas postu organizm zużywa bardzo dużo energii na eliminowanie nagromadzonych toksycznych złogów, w czasie postu potrzebujemy dużo relaksu. Bardzo ważny jest więc wypoczynek. Dobrze zrobią nam drzemki w ciągu dnia. W żaden sposób nie powinno się forsować ciała ćwiczeniami ani wielogodzinną pracą. Dobrze jest stosować ćwiczenia oddechowe, które bardzo korzystnie wpływają na usuwanie toksyn przez płuca. Pomagają także zachować równowagę emocjonalną. Ważne jest również podczas postu przebywanie na świeżym powietrzu i na słońcu. Ponieważ podczas postu oczyszcza się też umysł, dajmy sobie czas na przemyślenie tego, co pojawi się w naszych myślach.

Wychodzenie z postu
Z reguły faza wychodzenia z głodówki powinna trwać mniej więcej tak samo długo, jak sam post. Przerwanie postu powinno przebiegać łagodnie. Najważniejsze podczas wychodzenia z postu to nie przejadać się, jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. Najpierw należy przyjmować soki warzywne i warzywno-owocowe, potem duszone warzywa, zupy i wywary z jarzyn. Białko i wywary z mięsa powinny znaleźć się na końcu tej listy. Spożycie zaraz po głodówce pokarmów wysoko przetworzonych i ostro przyprawionych może skończyć się ostrym bólem brzucha, biegunką, wymiotami.
Efekty uboczne postu
Poszczenie daje wiele korzyści, ale może też mieć skutki uboczne. Najczęstsze z nich to bóle i zawroty głowy, zmęczenie, niskie ciśnienie tętnicze, omdlenia, uczucie zimna i zaburzenia rytmu serca. Czasem występują trudności związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. z prowadzeniem samochodu. Zanim więc rozpoczniemy post należy dokładnie to przemyśleć i zaplanować, aby nie borykać się ze zbędnymi problemami.
Polecam również:

Mój pierwszy oczyszczający post dr Dąbrowskiej
Post Dąbrowskiej to jedna z najmodniejszych kuracji odchudzających, dopuszczająca spożywanie określonych produktów roślinnych. Ten restrykcyjny program żywieniowy, opracowany przez dr Ewę Dąbrowską, ma swoich zagorzałych przeciwników i zwolenników. Postanowiłam wypróbować go na sobie.