Jakie skojarzenie pojawia nam się w związku ze słowem „dieta”? Otóż tylko i wyłącznie odchudzanie. Czy jednak dieta musi nas odchudzać? A co z osobami, które są bardzo szczupłe i potrzebują przytyć? Na jakiej diecie będą? Jak to jest z tymi dietami?
Otóż „dieta” to sposób odżywiania wybrany lub dostosowany do danej osoby. Tak więc każdy człowiek jest na „diecie”.
Dieta stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka i jest ona bardzo ważna w prawidłowym rozwoju organizmu ludzkiego jak również ważna dla uniknięcia wszelkich chorób związanych z odżywianiem. To przede wszystkim dostarczenie do organizmu optymalnej ilości niezbędnych składników odżywczych.
Dieta może być lecznicza (np. niskosodowa w nadciśnieniu tętniczym, lekkostrawna w chorobie wrzodowej), wysokoenergetyczna (np. przy niedoborze masie ciała) czy wzmacniająca (przy niskich stanach odporności), dla określonych grup społecznych (sportowców, dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych).
Możemy również spotkać się z określeniem “dieta alternatywna” – to dieta wyłączająca konkretne produkty i technologie ich przyrządzania (np. wegetariańska)
Czy istnieje dieta idealna?
Nie ma cudownej diety, dobrej dla wszystkich. Każdy człowiek musi sam (lub z pomocą dietetyka) określić, czego potrzebuje, aby jego organizm prawidłowo funkcjonował. Nie zawsze dieta odchudzająca, zwłaszcza restrykcyjna, jest dobra. Czasem wystarczy wprowadzić racjonalny, zbilansowany sposób odżywiania się, by zyskać na zdrowiu i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warto pamiętać, że dieta to nie tylko sposób jedzenia, który wprowadzamy na chwilę, w momencie, gdy chcemy podreperować swoje zdrowie czy figurę, ale to styl życia.
Co z tym głodem?

Jedzenie nieodłącznie wiąże się z uczuciem głodu. Czy jednak zawsze sięgamy po jedzenie, kiedy jesteśmy głodni? Czy może wcale nie czujemy głodu a jednak otwieramy szafkę czy lodówkę i sięgamy po jakąś przekąskę? Dlaczego więc jemy? Odpowiedz jest prosta i skomplikowana jednocześnie bowiem jemy, aby zaspokoić głód fizyczny i emocjonalny. Głód fizyczny umiemy rozpoznać wszyscy, jednak bardzo często mylimy go z głodem emocjonalnym. Dlatego jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne w związku z naszą dietą to polecam skorzystać z pomocy dietetyka i psychologa. Rozpoznanie co jest przyczyną naszego głodu emocjonalnego i zaspokojenie lub zaspokajanie tej części naszej psychiki pomoże nam opanować proces zajadania emocji, co przełoży się to na zdrowszy sposób odżywiania i lepsze zdrowie fizycznie. Będziemy mogli wypracować nowy styl życia.
Tak więc dietę stosuje się zarówno w odżywianiu ludzi chorych, jak i zdrowych, którzy nie wymagają specjalnego żywienia. Zawiera ona wszystkie składniki pokarmowe w ilościach przewidzianych dla człowieka.
Przed rozpoczęciem zmian w odżywianiu warto zastanowić się nad swoimi przekonaniami i podejściem do żywienia. Pozwala to zmniejszyć ryzyko rezygnacji z procesu zmian w odżywianiu, podtrzymać motywację, a przede wszystkim ułatwić wprowadzanie zdrowych nawyków, dzięki którym nie dochodzi do efektu jo-jo.
Czy jesteś na diecie?

Zadając to pytanie losowo wybranej osobie, bardzo często padłaby odpowiedz: tak, właśnie się odchudzam lub jestem na diecie niskotłuszczowej itp. Ktoś inny odpowiedziałby, że nie, bo próbował już wielu i one nie działają. Jeszcze inna osoba, najczęściej mężczyzna, odpowiedziałaby, że jego dieta to mięsko z ziemniaczkami i niedzielny rosół z makaronem. Te odpowiedzi pokazują, jak bardzo mylnie rozumiemy znaczenie słowa „dieta”.