Wiosna już tuż, tuż i widać nawet jej pierwsze oznaki. Mam tutaj na myśli pojawienie się wiosennych kwiatów, a w szczególności żonkili. Ja mam wyjątkowy sentyment do tych żółtych kwiatów. Uwielbiam ich widok, który napawa mnie nadzieją i wzbudza ogromną radość. W tym roku te cudowne rośliny po raz pierwszy zakwitły w moim malutkim przyblokowym ogródeczku i przykuwają uwagę sąsiadów i przechodniów.

Dlaczego tak lubię akurat te kwiaty? Odpowiedź jest bardzo prosta. Kocham żonkile za ich cudowny jaskrawy żółty kolor, który szczególnie wiosną kojarzy się ze słońcem i pobudza do pozytywnego myślenia.

Czego symbolem jest żonkil?

Żonkil jest narcyzem. Z tego też powodu żonkil może mieć pozytywne i negatywne znaczenie. Najczęściej żonkil oznacza odrodzenie i odnowienie, ponieważ jest to jedna z najwcześniejszych cebul, które wykiełkują wiosną. Żonkile symbolizują także dobrobyt i bogactwo, a także szczęście i powodzenie. Jego negatywne zaś znaczenie związane jest z osobowością narcystyczną, która cechuje się samouwielbieniem, egocentryzmem i egoizmem. W różnych kulturach żonkil ma różne znaczenie.

W Polsce żonkil stał się symbolem powstania w Getcie Warszawskim. Stało się to za sprawą Marka Edelmana, bohatera i ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Marek Edelman co roku, 19 kwietnia składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę powstania dostawał on także te kwiaty od anonimowej osoby. Przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizowana jest Akcja Żółte Żonkile. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile symbolizują w tym wypadku pamięć, szacunek i nadzieję.

We Francji kwiat ten symbolizuje nadzieję i jest obecny podczas świąt z nią związanych.

W Japonii kwiat ten ma bezpośredni związek z radością.

W Chinach żonkil używany jest do symbolizowania przyszłego dobrobytu, bogactwa i szczęścia. Jest jednym z symboli Chińskiego Nowego Roku.

W Stanach Zjednoczonych żonkil jest oficjalnym symbolem American Cancer Association, symbolizującym nadzieję na wyleczenie. 

W Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Walii pierwszym roślinnym symbolem Walii jest… por (ang. leek). Por jest noszony 1 marca przez Walijczyków ze względu na legendę związaną ze św. Dawidem. Drugim roślinnym symbolem Walii jest natomiast żonkil (ang. daffodil). Podobno z dwóch powodów. Po pierwsze, kwitnie w marcu, był więc świadkiem śmierci świętego Dawida. Po drugie, w języku walijskim wspomniany wcześniej por to cehinen, a żonkil to cenhinen Bedr, czyli por Piotra. Tak więc, by uniknąć pomyłki i na pewno upamiętnić roślinę związaną ze świętym, na wszelki wypadek zarówno por, jak i żonkil zostały symbolami Walii i są w ten dzień noszone przez Walijczyków. Przy tym żonkil uważany jest bardziej za symbol Walii, a por – za symbol świętego Dawida.

Gdzie spotkamy żonkile?

Żonkile spotkać można właściwie wszędzie. Cebule tych roślin nie mają wielkich wymagań, dlatego rosną w każdych warunkach. W czasie moich podróży po UK napotkałam miejsca, gdzie żonkile tworzyły całe dywany kwiatów. Żonkile często są sadzone wokół drzew, tworząc żółte aureole, a także wzdłuż dróg, na miejskich klombach i w parkach. Wszędzie wzbudzają taki sam zachwyt, ale czy mogłoby być inaczej, skoro to narcystyczne kwiaty?

Bodnant Garden
Bodnant Garden
Bodnant Garden
Bodnant Garden
park w Londynie
Shugborough Estate
Shugborough Estate
Shugborough Estate
Shugborough Estate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *